Jak podać definicję prawa, skoro wyraz ten posiada tyle znaczeń? Prawo może być w sprzeczności ze słusznością, z moralnością, czyli po prostu może być bezprawiem. Bywają nawet takie czasy, iż bezprawie staje się regułą, a przy tym zawsze jest odziane w szatę prawa.

 

Tak jak po I wojnie światowej po odzyskaniu niepodległości Polska musiała walczyć zbrojnie jeszcze przez wiele lat o swoje granice państwowe, tak też po II wojnie światowej toczyła się w Polsce walka zbrojna o wolność. I to pomimo tego, że 19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” pełniący obowiązki Komendanta Głównego Armii Krajowej wydał ostatni rozkaz rozwiązujący tę organizację

 

Aby Polska odzyskała niepodległość, nie wystarczyły powstania narodowe toczone w XIX wieku, ale dokonało się to dopiero w wojnie na skalę światową. Powrót Polski na mapę Europy po ponad stuletniej niewoli nastąpił w wyniku niezwykle sprzyjającego splotu okoliczności.

 

Jednak najbardziej kuriozalnym aktem tych działań było symboliczne odnowienie zaślubin Polski z morzem, jakiego dokonał Wojciech Jaruzelski już w grudniu 1981 roku. Miała być to wielka feta propagandowa, cementująca rzekomą ciągłość historyczną między II RP a PRL. Szczęśliwie zakończyła się klapą i kompromitacją.

wampirwspomnieniaW chwili wybuchu II wojny światowej byłem dowódcą bunkra o nazwie „Wampir" — pełniłem służbę w 1. Kompanii Batalionu Fortecznego Mikołów, wchodzącego w skład Obszaru Warownego Katowice, którego dowódcą był pułkownik Klaczyński (poległ w bitwie tomaszowskiej w dniu 19 września 1939). Moja jednostka wojskowa wchodziła w skład Armii Kraków.

akDzień 14 lutego większości Polaków kojarzy się z Dniem Zakochanych, czyli Walentynkami. Zwyczaj ten jest naszej kulturze obcy. Rozpowszechnił się w Polsce dopiero w latach 90. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że tego dnia 1942 roku wydarzyło się coś znacznie ważniejszego, o czym warto pamiętać. Chodzi mianowicie o powstanie Armii Krajowej.

  • +228 872 4444
  • kontakt@narodowarumia.pl
    Joomla Extensions
    Don't have an account yet? Register Now!

    Sign in to your account